Systemy wspierające sprzedaż sieciową
Dzięki zastosowaniu w grupie firm odpowiednich narzędzi IT wspierających wymianę informacji możliwa jest realna optymalizacja sprzedaży. Głównym warunkiem usprawnień jest stosowanie sprawdzonego, elastycznego i dostosowanego do potrzeb oprogramowania oraz pragmatyczne podejście do możliwości instrumentów informatyki ekonomicznej.W omawianym przykładzie skupię się na rozwiązaniach dla firm handlowych. Możliwość udostępniania choćby stanów magazynowych przez partnerów biznesowych pozwala na rozszerzenie klientom oferowanego asortymentu na większym terenie. Poszerzenie oferty niesie ze sobą efekt marketingowy, klienci chętniej kupują u dostawców dysponujących szerszym asortymentem co podwyższa szansę na realizację potrzeb.

Integracje systemów B2B pomiędzy firmami zawsze powinny być dokładnie zaplanowane ze względu na możliwość wynikających w trakcie trudności. Konieczne jest przeprowadzenie przed wdrożeniem analizy obu systemów. Dzięki wsparciu wyspecjalizowanych firm ryzyko staje się niskie. Należy się przygotować że proces pełnej integracji potrwa od miesiąca do kilku miesięcy. Warto w tym czasie zadbać o komfort klientów.

Integracja czyli połączenie dwóch systemów integracja jest procesem polegającym na połączeniu systemów informatycznych w celu umożliwienia im wzajemnego korzystania ze swoich zasobów. Dzięki ujednoliceniu lub stworzeniu wspólnego standardu wymiany danych pomiędzy systemami handlowymi możliwe jest np. połączenie stanów magazynowych dwóch różnych firm lub oddziałów tej samej firmy. Dzięki integracji możliwe jest szybkie składanie zamówień przez partnerów biznesowych i samodzielne pobieranie dokumentów handlowych.

Platforma B2B

Istnieje szereg korzyści dzięki którym firmy w grupie rozwijają się szybciej. Duże znaczenie mają również same systemy sprzedaży stanowiące łącznik dostawcy z klientem. Funkcjami wspierającymi obsługę i komfort współpracy są:
  • Automatyczna aktualizacja stanów magazynowych
  • Udostępnianie indywidualnych cen sprzedaży
  • Możliwość podłączenia kolejnych użytkowników
  • Skalowalność systemu (przyszłe możliwości rozbudowy
  • Podgląd historii składanych zamówień i rozliczeń
  • Możliwość ustalenia planowanego stanu dostępności produktów
  • Możliwość składania reklamacji
  • Automatyczne przesyłanie wiadomości o np. o promocjach, faktur, wezwań do zapłaty
  • Możliwość samodzielnego pobierania faktur
  • Korzyści i trudności integracji kilku systemów
Kluczowym zagadnieniem jest tutaj szybkość obiegu dokumentów i księgowania transakcji dzięki nim dokonuję się dynamiczna alokacja produktów w magazynach, efektywniejsze planowanie i rozliczanie kosztów transportu. O ile szybkość obiegu dokumentów w nowoczesnych i zintegrowanych systemach ERP jest dobrze rozwiązana o tyle księgowanie podlega różnym uwarunkowaniom prawnym i praktykom kupieckim pomiędzy firmami w tym samym kraju. Różnym przepisom i praktykom na szczeblu międzynarodowym. Kolejnym zagadnieniem w przypadku firm wielodziałowych lub sieci sprzedaży jest dokładne zdefiniowanie uprawnień / wytycznych działania co może sprzyjać ograniczeniu lub spiętrzeniu zbędnych procesów. Warto wesprzeć się opinią zewnętrznych specjalistów, którzy „spojrzą z perspektywy na organizację”.

Większość firm handlowych w pewnym momencie rozwoju staje przed dylematem jaki wybrać dalszy sposób działania. Warto tu przytoczyć teorię Ansoffa o rodzajach strategii rozwoju gdyż zintegrowane systemy informatyczne wspierają trzy z czterech przedstawionych przez niego przykładów: penetracji rynku, rozwoju rynku oraz dywersyfikacji. Zainteresowane osoby zachęcam do lektury książki pt. M.I.Ansoff (1985). Zarządzanie strategiczne, PWE, Warszawa